Mid and East Antrim In Bloom

In Bloom 2018 Campaign

Image for the Mid and East Antrim In Bloom competition

The Mid and East Antrim in Bloom 2018 category winners were:

​General Categories

  1. Best Kept Front Garden:
    Winner: Janet Ashington, Gracehill (pictured with grandson Teddy Payne)
    Runner up: Hilary Reid, Carrickfergus
    Runner up: Chris Hamil, Whitehead
    Best Kept Front Garden: Winner:  Janet Ashington with her grandson Teddy
  2. Best Kept Front Container Garden:
    Winner: Brett Harris, Larne (pictured with son Callum)
    Runner up: Jackie Wilson, Glenarm
    Runner up: Brice Rea, Larne
    Best Kept Front Container Garden: Winner: Brett Harris with son Callum

  3. Best Kept Community Planting Scheme:
    Winner: Glenarm in Bloom
    Runner up: Brighter Whitehead
    Runner up: Larne Renovation Generation
    Best Kept Community Planting Scheme: Winner: Glenarm in Bloom team
     
  4. Best Kept Allotment Garden:
    Winner: Robert McComb, Eden Allotment Gardens
    Runner up: Barry Shaw, Greenisland Allotment Gardens
    Runner up: Christine Gibson, Larne Allotment Gardens
    Best Kept Allotment Garden: Winner: Robert McComb
     
  5. Best Kept Commercial Premises:
    Winner: Castello Italia, Carrickfergus
    Runner up: The Diamond Bar, Ahoghill
    Runner up: Gillaroo Lodge, Larne
    Best Kept Commercial Premises: Winner: Castello Italia
     
  6. Gardening for Wildlife Award:
    Winner: The Garden Across the Road, Kells
    Runner up: Friends of Ecos Nature Park, Ballymena
    Runner up: Phil Allen, Carrickfergus
    Gardening for Wildlife Award: Winner: The Garden Across the Road
     
  7. Tallest Sunflower
    Winner: Jaxson Gilliland, age 4, Gleno
    Runner up: Hollie Hunter, age 4, Larne
    Runner up: Evie Stirling, age 10, Larne
     

  8. Painting (Under 16)
    Winner: Hannah Grace Spence, age 11, Gracehill
    Runner up: Briony Roberson, age 11, Porglenone
    Runner up: Jack Fleck, age 11, Ballymena
     

  9. Painting (Under 10)
    Winner: Tristan McClean, age 10, Whitehead
    Runner up: Tyrese Simms, age 9, Carrickfergus
    Runner up: Caleb Clarke, age 3, Larne
     

  10. Poetry
    Winner: Lucas Bayram, age 9, Ballymena
    Runner up: Cameron Devlin, age 10, Ahoghill
    Runner up: Nikita Hartley age 9, Carrickfergus
     

  11. Best School Gardening Project
    Winner: Carrickfergus Central Primary
    Runner up: Seaview Primary, Glenarm
    Runner up: PlayAway, Islandmagee
     

  12. Volunteer of the Year: Elaine McIlwaine and Irene Hunter, Carrickfergus

  13. Young Volunteer of the Year: Cameron Liddle, Gleno

  14. Special Award for Outstanding Contribution to Mid and East Antrim in Bloom: Wilsons of Rathkenny

 

Judging Criteria for General Categories: 1) Design and general effect; 2) Plant variety and diversity; 3) Cleanliness and neatness (presentation); 4) Quality of plant growth & produce (husbandry); 5) Special features (e.g. wildlife area, pool etc.); 6) Plants in bloom.

There are prizes for winners and runners up in each category and winners and runners up are invited to an awards ceremony in October each year.